Fixtures and Results >  SEASON-1998

 Previous match
Dinamo Minsk
2 : 0
BATE Borisov
Belarusian Championship. Matchday 4
04.05.1998
Next match

BATE Borisov — Dinamo Minsk

Pld W D L Pld  
57 29 13 15 84-57  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Dinamo Minsk
27.06.2020 BCh h 0:2 Shykauka Y. 64', Kozlov M. 66'
14.03.2020 BC h 3:2 Baha D. 21', Filipenka R. 46+', Skavysh M. 84' Rios A. 10', Rios A. 43'
09.03.2020 BC a 2:1 Skavysh M. 43', Niakhaichyk P. 63' Aliakhnovich E. 35'
24.11.2019 BCh h 3:0 Drahun Stan. 19', Biarozkin Y. 41', Drahun Stan. 76'
05.07.2019 BCh a 2:1 Stasevich I. 39', Milić N. 82' Trebotić D. 54'
30.09.2018 BCh h 2:1 Drahun Stan. 53', Paliakou D. 78' Fatai K. 20'
23.05.2018 BCh a 1:0 Ivanić M. 74'
01.10.2017 BCh a 1:0 Drahun Stan. 53'
20.05.2017 BCh h 1:0 Stasevich I. 40'
21.08.2016 BCh a 1:1 Hardzeichuk M. 64' Shramchenko A. 2'
24.04.2016 BCh h 3:3 Stasevich I. 5', Milunović N. 75', Hardzeichuk M. 85' Zhukovski V. 18', Premudrov K. 87', Rotković L. 93+'
10.08.2015 BCh h 0:1 Rassadkin G. 21'
29.04.2015 BC a 3:1 Hardzeichuk M. 51', Radzivonau V. 58', Hardzeichuk M. 69' Bećiraj F. 78'
19.04.2015 BCh a 2:0 Valadzko M. 56', Radzivonau V. 76'
15.04.2015 BC h 0:0
01.11.2014 BCh a 2:1 Khagush A. 69', Paliakou D. 74' Nikolić N. 94+'
22.09.2014 BCh h 0:0
13.08.2014 BCh a 2:0 Hardzeichuk M. 26', Aleksiyevich I. 45'
15.05.2014 BCh h 0:0
24.11.2013 BCh a 1:2 Valadzko A. 53' Khvashchinskiy V. 81', Stasevich I. 87'
05.10.2013 BCh h 2:1 Filipenka R. 74', Filipenka R. 94+' Adamović N. 80'
15.06.2013 BCh a 2:1 Paulau A. 37', Radzivonau V. 62' Curelea С 79'
31.03.2013 BCh h 1:1 Hleb A. 55' Trubilo V. 94+'
23.09.2012 BCh a 0:0
01.07.2012 BCh h 1:3 Bressan R. 44' Afanasyev M. 32', Paliakou D. 66', Figueredo H. 74'
21.04.2012 BCh a 2:0 Baha D. 46+', Baha D. 85'
28.08.2011 BCh h 2:2 Radzivonau V. 65', Filipenka R. 75' Furlan B. 49', Furlan B. 73'
24.06.2011 BCh a 0:2 Afanasyev M. 45', Leonardo R. 90'
15.04.2011 BCh h 1:0 Bressan R. 2'
08.11.2010 BCh h 4:0 Bardachou M. 18', Baha D. 27', Valadzko A. 60', Yurevich A. 80'
22.09.2010 BCh h 1:3 Bressan R. 38' Chukhlei A. 44', Drahun Stan. 50', Lukas Sotero 52'
11.05.2010 BCh a 1:0 Bressan R. 92+'
31.08.2009 BCh h 1:1 Krivets S. 84' Kislyak S. 39'
26.04.2009 BCh a 3:1 Skavysh M. 42', Krivets S. 47', Krivets S. 71' Havryushko A. 89'
09.11.2008 BCh a 1:2 Radzivonau V. 92+' Gigevich S. 5', Lebedev A. 43'
10.07.2008 BCh h 2:0 Blizniuk H. 7', Blizniuk H. 11'
27.10.2007 BCh h 3:0 Radzivonau V. 35', Krivets S. 74' Rack R. 70'
28.06.2007 BCh a 3:0 Krivets S. 3', Blizniuk H. 36', Zhaunerchyk M. 47'
21.07.2006 BCh a 2:4 Zhaunerchyk M. 60', Molosh D. 75' Kovel L. 16', 26', 49', Kovel L. 53'
19.04.2006 BCh h 2:2 Radzivonau V. 26', Molosh D. 32' Baha A. 44', 59'
26.10.2005 BCh a 2:2 Kobets A. 57', Blizniuk H. 76' Kovel L. 39', Kislyak S. 79'
22.06.2005 BCh h 1:0 Kobets A. 41'
31.10.2004 BCh a 0:2 Parkhachev D. 63', Razin A. 77'
12.08.2004 BCh h 1:1 Strakhanovich O. 6' Shukanov Yu. 7'
09.11.2003 BCh a 4:0 Strakhanovich O. 49', Shkabara O. 63', Shkabara O. 65', Shmigero P. 78'
19.07.2003 BCh h 1:2 Stripeikis V. 23' Ryndiuk N. 66', Ryndiuk N. 73'
22.04.2003 BC h 0:1 Zlatinov P. 53'
10.08.2002 BCh h 1:0 Beganski P. 16'
28.04.2002 BCh a 2:1 Chumachenko I. 2', Chumachenko I. 12' Ledenev Vit. 32'
07.11.2001 BCh a 0:2 Kachurov P. 7', Kachurov P. 27'
01.08.2001 BCh h 1:3 Beganski P. 14' Chumachenko I. 19', Chumachenko I. 30', Chumachenko I. 49'
19.10.2000 BCh h 3:1 Kutuzov V. 5', Skrypchanka V. 21', Kutuzov V. 26' Cheliadinskiy A. 43'
28.06.2000 BCh a 0:0
30.10.1999 BCh h 2:0 Baranov A. 14', Kutuzov V. 80'
06.07.1999 BCh a 0:1 Vyazhevich Alex. 56'
15.08.1998 BCh h 3:0 Doroshkevich Y. 11', Savostikov K. 25', Kutuzov V. 83'
04.05.1998 BCh a 0:2 Lobanov A. 60', Chernyavski O. 75'
Dinamo Minsk 2 : 0  BATE Borisov
Orbita (Minsk)
Attendance: 2000
Referee: Знайдинский К.
Linesmen: Обелевский Арк., Богорад О.
Referee observer: Церлюкевич В.
Line-ups
Satsunkevich A. (GK) (C)
76’ Dovgulevec P.
76’ Lagodich Yu.
88’ Volodenkov Vit.
88’ Makarenko D.
7’ Rodnenok P.
Mischishin Alex.
Kovalchuk S.
Chernyavski O.
16’ 71’ Shilo A.
73’ Lobanov A.
77’ 73’ Hrapkovski Alex.
Dovnar A.
Osipovich A.
Fedarovich A. (GK)
Hancharenka V. 35’ 48’
Skrypchanka V. 76’
Kukalevich S. 76’
Budayev A.
Tikhomirov Y.
Adamitski A.
Lisovskiy A.
Miroshkin S. (C) 77’
Arzamastsev A. 77’
Baranov A.
Niavinski U.
Doroshkevich Y. 46’
Kutuzov V. 46’
Subs not used
Khomutovski V.
Lagun L.
Zenevich S.
Kapelian D.
coaches
Kurnev Vladimir
Puntus Yuri
goals
60' Lobanov A.
75' Chernyavski O. (Volodenkov Vit.)
Dinamo Minsk 2:0 BATE Borisov
Slaviya 0:2 Torpedo Minsk
Neman Grodno 1:3 Torpedo Kadino
Naftan-Devon 1:3 Dinamo Brest
Molodechno 1:2 Locomotiv-96
Kommunalnik Svetlogorsk 0:0 Shakhtyor Soligorsk
FC Belshina Bobruisk 1:1 Dnepr-Transmash
Gomel 1:2 Dinamo-93

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Fedarovich A. 0
Hancharenka V. 0
Skrypchanka V. 76' 0
Kukalevich S. 76' 0
Budayev A. 0
Tikhomirov Y. 0
Adamitski A. 0
Lisovskiy A. 0
Miroshkin S. 77' 0
Arzamastsev A. 77' 0
Baranov A. 0
Niavinski U. 0
Doroshkevich Y. 46' 0
Kutuzov V. 46' 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    02 august 2020, 16:00
    Torpedo (Zhodino)

    Referee: Stetsurin S.

    Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)
    3:2 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Torpedo-BelAZ — BATE

    1 : 2

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    08 august 2020, 20:00
    Borisov. Gorodskoi stadion

    Referee: Lashuk A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

    Дублеры

    BATE — Gorodeya

    2 : 0

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 22

    23 august 2020, 20:00
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Cup
    Last 32

    29 august 2020, 17:00
    Polesye (Luninets)

    Granit
    Granit
    (Mikashevichi)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 21 43
2 BATE 20 37
3 Neman 19 37
4 Torpedo-BelAZ 20 33
5 Isloch 21 32
6 Dinamo Mn 20 30
7 Energetik-BGU 20 30
8 Dinamo Br 19 29
9 Vitebsk 21 29
10 Rukh 20 29
11 Slaviya 19 23
12 Slutsk 20 21
13 Gorodeya 20 20
14 Minsk 18 18
15 Belshina 21 16
16 Smolevichi 19 14
Full table