Fixtures and Results >  SEASON-1998

 Previous match
Torpedo Minsk
0 : 1
BATE Borisov
Belarusian Championship. Matchday 24
13.09.1998
Next match

BATE Borisov — Torpedo Minsk

Pld W D L Pld  
21 17 2 2 48-11  
Date Tournament Pitch Score BATE Borisov Torpedo Minsk
22.09.2019 BCh a 3:0
03.08.2019 BC h 8:1 Mukhamedov V. 10', Moukam H. 15', Moukam H. 36', Dubajić B. 41', Miakish M. 65', Tuominen J. 67', Tuominen J. 76', Moukam H. 85' Kazakov K. 19'
12.05.2019 BCh h 1:0 Dubajić B. 47+'
26.09.2018 BCh a 3:0 Rios A. 44', Stasevich I. 55', Biarozkin Y. 81'
13.05.2018 BCh h 2:0 Sihnevich M. 85', Yablonski Y. 89'
07.11.2004 BCh h 3:1 Loshankov Y. 27', Strakhanovich O. 62', Shchegrikovich D. 65' Kozak S. 33'
19.07.2004 BCh a 3:0 Kobets A. 12', Strakhanovich O. 74', Loshankov Y. 78'
22.10.2003 BCh a 2:0 Strakhanovich O. 20', Shmigero P. 49'
26.06.2003 BCh h 2:0 Beganski P. 49', Rubnenko D. 90'
15.09.2002 BC h 3:0 Beganski P. 8', Kantsavy A. 81', Likhtarovich D. 85'
31.08.2002 BCh h 0:2 Kirilchik P. 34', Bezborodov V. 63'
14.05.2002 BCh a 0:0
30.10.2001 BCh a 4:1 Goncharik A. 22', Goncharik A. 37', Kantsavy A. 58', Goncharik A. 69' Svudakov N. 78'
14.10.2001 BC a 2:1 Lisovskiy A. 64', Kantsavy A. 86' Denisyuk D. 34'
22.05.2001 BCh h 5:2 Kutuzov V. 63', Kutuzov V. 65', Lagun L. 72', Kutuzov V. 73', Kutuzov V. 85' Yushka E. 15', Yushka E. 34'
04.11.2000 BCh a 1:0 Kutuzov V. 45'
22.07.2000 BCh h 0:0
23.07.1999 BCh a 3:1 Ryndiuk N. 4', Kutuzov V. 24', Yermakovich A. 36' Zhuravski S. 12'
11.04.1999 BCh h 2:1 Kutuzov V. 37', Lisovskiy A. 86' Golmack Vlad. 56'
13.09.1998 BCh a 1:0 Baranov A. 88'
03.06.1998 BCh h 0:1 Kononov O. 35'
Torpedo Minsk 0 : 1  BATE Borisov
Torpedo (Minsk)
Attendance: 4000
Referee: Шмолик С.
Linesmen: Метельский Н., Чебыкин А.
Referee observer: Вяткин В.
Line-ups
Svirkov A. (GK)
50’ Dovnar A.
Cherepnev O.
Golmack Vlad.
61’ Kononov O.
61’ Avgul O.
46’ Galuhin I.
46’ Sani M.
64’ Trosko D.
64’ Zhuk E.
Kukar V.
Kaie P.
Konovalov Vlad.
Yaromko S. (C)
Khomutovski V. (GK)
Hancharenka V.
Skrypchanka V.
Loshankov Y. 74’
Goncharik A. 74’
Savostikov K.
Arzamastsev A.
Lagun L. 55’
Akulich D. 55’
Miroshkin S. (C)
Baranov A.
Niavinski U.
Doroshkevich Y. 46’
Kutuzov V. 46’
Subs not used
Fedarovich A.
Sergel S.
Baha A.
Kukalevich S.
coaches
Yurevich Anatoly
Puntus Yuri
goals
(Akulich D.) Baranov A. 88'
Gomel 2:1 Shakhtyor Soligorsk
FC Belshina Bobruisk 2:1 Torpedo Kadino
Slaviya 2:1 Locomotiv-96
Naftan-Devon 4:0 Kommunalnik Svetlogorsk
Neman Grodno 0:1 Dnepr-Transmash
Dinamo Minsk 0:0 Molodechno
Torpedo Minsk 0:1 BATE Borisov

Only registered users can rank the players

Player Substitutions G P PG PNS GC ПП ОП О
Khomutovski V. 0
Hancharenka V. 0
Skrypchanka V. 0
Loshankov Y. 74' 0
Goncharik A. 74' 0
Savostikov K. 0
Arzamastsev A. 0
Lagun L. 55' 0
Akulich D. 55' 0
Miroshkin S. 0
Baranov A. 0
Niavinski U. 0
Doroshkevich Y. 46' 0
Kutuzov V. 46' 0

The number of users who rated players — 0



  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
     

    Дублеры

    BATE — Isloch

    1 : 2

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Дублеры

    6-06-2020, 13:30

    Иск.поле ФК Витебск(Витебск)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 15

    27 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 11 25
2 Energetik-BGU 11 22
3 Torpedo-BelAZ 11 21
4 Shakhtyor 11 21
5 Slutsk 11 17
6 Dinamo Br 11 16
7 Isloch 11 15
8 Slaviya 11 15
9 Rukh 11 14
10 Neman 10 14
11 Vitebsk 11 14
12 Minsk 9 13
13 Dinamo Mn 11 13
14 Gorodeya 11 12
15 Smolevichi 10 4
16 Belshina 11 3
Full table