Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. Dynamo Br 30 23 6 1 70 - 22 75 0 : 1 1 : 1 ***
2. BATE 30 22 4 4 61 - 21 70 *** *** ***
3. Shakhtyor 30 20 5 5 59 - 21 65 3 : 1 2 : 2 ***
4. Dinamo Mn 30 15 5 10 43 - 39 50 2 : 1 3 : 0 ***
5. Isloch 30 13 8 9 42 - 36 47 0 : 0 2 : 4 ***
6. Torpedo-BelAZ 30 13 6 11 41 - 36 45 4 : 1 2 : 1 ***
7. Gorodeya 30 12 8 10 31 - 29 44 0 : 1 2 : 1 ***
8. Slaviya 30 10 7 13 35 - 40 37 2 : 1 4 : 0 ***
9. Minsk 30 9 9 12 36 - 44 36 1 : 0 2 : 3 ***
10. Neman 30 10 6 14 28 - 37 36 1 : 0 1 : 0 ***
11. Slutsk 30 9 7 14 29 - 46 34 3 : 0 3 : 0 ***
12. Energetik-BGU 30 8 9 13 52 - 66 33 4 : 0 4 : 1 ***
13. Vitebsk 30 8 7 15 24 - 39 31 3 : 0 2 : 1 ***
14. Dnyapro 30 8 6 16 32 - 42 30 2 : 0 1 : 0 ***
15. Gomel 30 7 8 15 44 - 50 29 2 : 0 1 : 1 ***
16. Torpedo Mn 30 1 3 26 4 - 63 6 1 : 0 3 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Cup
    Final

    24 may 2020, 17:00
    Minsk. National Olympic Stadium "Dinamo"

    Referee: Kurgkheli A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Дублеры

    30-05-2020, 13:30

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 10 22
2 Energetik-BGU 10 21
3 Torpedo-BelAZ 10 18
4 Shakhtyor 10 18
5 Slutsk 10 17
6 Isloch 10 15
7 Rukh 10 14
8 Vitebsk 10 13
9 Dinamo Br 10 13
10 Dinamo Mn 10 13
11 Slaviya 10 12
12 Gorodeya 10 12
13 Neman 9 11
14 Minsk 8 10
15 Smolevichi 9 4
16 Belshina 10 3
Full table