Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE 30 21 5 4 61 - 19 68 *** *** ***
2. Dinamo (Minsk) 30 22 2 6 46 - 15 68 1 : 0 1 : 0 ***
3. Shakhtyor 30 20 5 5 52 - 22 65 1 : 0 4 : 0 ***
4. Dinamo (Brest) 30 14 9 7 47 - 26 51 1 : 1 1 : 0 ***
5. Torpedo-BelAZ 30 14 9 7 43 - 27 51 0 : 0 4 : 2 ***
6. Neman 30 14 7 9 42 - 32 49 1 : 0 3 : 1 ***
7. Slutsk 30 12 8 10 30 - 34 44 0 : 1 6 : 0 ***
8. Vitebsk 30 12 7 11 35 - 38 43 0 : 1 3 : 1 ***
9. Gorodeya 30 8 14 8 37 - 35 38 2 : 0 3 : 3 ***
10. Gomel 30 9 8 13 24 - 25 35 1 : 1 3 : 0 ***
11. Isloch 30 10 4 16 27 - 46 27 2 : 0 2 : 0 ***
12. Dnepr 30 6 8 16 27 - 48 26 2 : 1 2 : 0 ***
13. Krumkachy 30 5 10 15 26 - 47 25 3 : 2 2 : 3 ***
14. Minsk 30 3 14 13 19 - 39 23 1 : 0 0 : 1 ***
15. Slaviya 30 4 8 18 26 - 50 20 6 : 0 2 : 0 ***
16. Naftan 30 4 6 20 18 - 57 13 3 : 0 1 : 1 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
     

    Дублеры

    BATE — Isloch

    1 : 2

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Referee: Kurgkheli A.

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Дублеры

    6-06-2020, 14:00

    Запасное поле ЦСК(Витебск)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 15

    27 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 11 25
2 Energetik-BGU 11 22
3 Torpedo-BelAZ 11 21
4 Shakhtyor 11 21
5 Slutsk 11 17
6 Dinamo Br 11 16
7 Isloch 11 15
8 Slaviya 11 15
9 Rukh 11 14
10 Neman 10 14
11 Vitebsk 11 14
12 Minsk 9 13
13 Dinamo Mn 11 13
14 Gorodeya 12 12
15 Smolevichi 11 7
16 Belshina 11 3
Full table