Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE 30 22 4 4 73 - 25 70 *** *** ***
2. Shakhtyor 30 17 8 5 46 - 20 59 2 : 0 2 : 0 ***
3. Dinamo Mn 30 15 10 5 46 - 28 55 3 : 3 1 : 1 ***
4. Minsk 30 15 8 7 49 - 24 53 3 : 2 3 : 1 ***
5. Torpedo-BelAZ 30 13 9 8 47 - 33 48 2 : 1 1 : 2 ***
6. Vitebsk 30 12 6 12 30 - 26 42 1 : 0 1 : 2 ***
7. Isloch 30 11 8 11 33 - 39 41 3 : 1 4 : 1 ***
8. Dinamo Br 30 11 7 12 38 - 38 40 4 : 1 2 : 0 ***
9. Gorodeya 30 8 14 8 36 - 39 38 1 : 1 5 : 0 ***
10. Slaviya 30 9 8 13 33 - 49 35 1 : 2 0 : 0 ***
11. Krumkachy 30 9 6 15 24 - 39 33 5 : 0 3 : 0 ***
12. Slutsk 30 6 12 12 22 - 34 30 3 : 0 2 : 0 ***
13. Naftan 30 7 8 15 25 - 46 29 2 : 3 4 : 1 ***
14. Neman 30 7 8 15 21 - 36 29 1 : 0 4 : 0 ***
15. Belshina 30 5 10 15 34 - 45 25 3 : 2 2 : 1 ***
16. Granit 30 5 10 15 20 - 56 25 4 : 0 1 : 0 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Cup
    Final

    24 may 2020, 17:00
    Minsk. National Olympic Stadium "Dinamo"

    Referee: Kurgkheli A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Isloch
    Isloch
    (Minsk District)

    Дублеры

    30-05-2020, 13:30

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 10 22
2 Energetik-BGU 10 21
3 Torpedo-BelAZ 10 18
4 Shakhtyor 10 18
5 Slutsk 10 17
6 Isloch 10 15
7 Rukh 10 14
8 Vitebsk 10 13
9 Dinamo Br 10 13
10 Dinamo Mn 10 13
11 Slaviya 10 12
12 Gorodeya 10 12
13 Neman 9 11
14 Minsk 8 10
15 Smolevichi 9 4
16 Belshina 10 3
Full table