Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 26 18 2 6 50 - 25 56 *** *** ***
2. Gomel 26 12 8 6 49 - 28 44 3 : 1 2 : 0 ***
3. Shakhtyor Soligorsk 26 12 8 6 41 - 27 44 4 : 3 1 : 0 ***
4. Torpedo Zhodino 26 11 10 5 28 - 21 43 3 : 0 1 : 0 ***
5. MTZ-RIPO Minsk 26 11 9 6 32 - 25 42 0 : 3 0 : 0 ***
6. Neman Grodno 26 9 9 8 23 - 22 36 2 : 1 0 : 1 ***
7. Naftan Novopolotsk 26 9 9 8 28 - 30 36 4 : 2 2 : 2 ***
8. Vitebsk 26 9 8 9 25 - 28 35 1 : 0 4 : 1 ***
9. Dinamo Minsk 26 8 11 7 27 - 28 35 3 : 0 3 : 0 ***
10. Smorgon 26 6 8 12 15 - 29 26 4 : 2 0 : 1 ***
11. Darida Minsk 26 7 4 15 27 - 46 25 4 : 1 0 : 1 ***
12. Dinamo Brest 26 6 7 13 23 - 31 25 1 : 2 2 : 1 ***
13. Dnepr Mogilev 26 5 8 13 21 - 33 23 2 : 0 2 : 1 ***
14. Minsk 26 4 9 13 18 - 34 21 1 : 0 1 : 2 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    31 may 2020, 18:00
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    1:0 Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
     

    Дублеры

    BATE — Isloch

    1 : 2

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    07 june 2020, 16:00
    Central Sport Komplex (Vitebsk)

    Referee: Kurgkheli A.

    Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Дублеры

    6-06-2020, 14:00

    Запасное поле ЦСК(Витебск)

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    14 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 14

    21 june 2020, 16:00
    Spartak (Bobruisk)

    Belshina
    Belshina
    (Bobruisk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 15

    27 june 2020, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Dinamo Mn
    Dinamo Mn
    (Minsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 11 25
2 Energetik-BGU 11 22
3 Torpedo-BelAZ 11 21
4 Shakhtyor 11 21
5 Slutsk 11 17
6 Dinamo Br 11 16
7 Isloch 11 15
8 Slaviya 11 15
9 Rukh 11 14
10 Neman 10 14
11 Vitebsk 11 14
12 Minsk 9 13
13 Dinamo Mn 11 13
14 Gorodeya 12 12
15 Smolevichi 11 7
16 Belshina 11 3
Full table