Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. Dinamo Minsk 30 24 3 3 64 - 18 75 1 : 1 0 : 2 ***
2. BATE Borisov 30 22 4 4 59 - 25 70 *** *** ***
3. Shakhtyor Soligorsk 30 19 8 3 55 - 21 65 1 : 5 0 : 1 ***
4. Torpedo Zhodino 30 19 2 9 57 - 28 59 2 : 0 2 : 1 ***
5. Gomel 30 13 7 10 42 - 41 46 3 : 1 1 : 0 ***
6. Torpedo-SKA Minsk 30 13 7 10 37 - 31 46 3 : 0 3 : 1 ***
7. Neman Grodno 30 11 7 12 37 - 33 40 1 : 1 1 : 0 ***
8. Dinamo Brest 30 10 9 11 39 - 41 39 2 : 1 1 : 1 ***
9. Dnepr-Transmash Mogilev 30 11 4 15 29 - 37 37 1 : 0 1 : 0 ***
10. Naftan Novopolotsk 30 10 5 15 45 - 50 35 1 : 1 2 : 0 ***
11. Darida Minsk 30 9 8 13 38 - 48 35 4 : 1 3 : 2 ***
12. Slaviya Mozyr 30 9 4 17 32 - 51 31 1 : 0 4 : 0 ***
13. Zvezda-VA-BGU 30 7 8 15 31 - 56 29 2 : 3 2 : 0 ***
14. MTZ-RIPO Minsk 31 7 9 15 36 - 57 30 3 : 0 3 : 0 ***
15. Locomotiv Minsk 31 8 3 20 35 - 58 27 3 : 2 1 : 0 ***
16. Belshina Bobruisk 30 2 6 22 21 - 62 12 5 : 0 2 : 1 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 16

    04 july 2020, 16:00
    Borisov-Arena

    Referee: Kurgkheli A.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    0:1 Energetik-BGU
    Energetik-BGU
    (Minsk)
     

    Дублеры

    BATE — Energetik-BGU

    2 : 1

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 17

    11 july 2020, 18:30
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)

    Дублеры

    10-07-2020, 13:30

    Borisov. Gorodskoi stadion

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 18

    18 july 2020, 20:30
    Brestski Sports Complex (Brest)

    Rukh
    Rukh
    (Brest)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    26 july 2020, 18:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Minsk
    Minsk
    (Minsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 16 30
2 BATE 16 30
3 Neman 15 29
4 Energetik-BGU 16 29
5 Dinamo Br 16 26
6 Torpedo-BelAZ 16 26
7 Dinamo Mn 16 23
8 Isloch 16 23
9 Vitebsk 16 22
10 Rukh 16 22
11 Slaviya 16 21
12 Slutsk 16 18
13 Gorodeya 16 16
14 Minsk 14 15
15 Smolevichi 15 11
16 Belshina 16 7
Full table