Tournaments > Belarusian Championship > Table (overall)


Pld W D L Pld Pts 1st 2nd 3rd
1. BATE Borisov 27 19 2 6 52 - 20 59 *** *** ***
2. Neman Grodno 27 17 5 5 47 - 21 56 2 : 1 1 : 0 1 : 0
3. Shakhtyor Soligorsk 26 15 6 5 41 - 23 51 2 : 0 0 : 2 ***
4. Torpedo-MAZ Minsk 26 15 6 5 30 - 16 51 0 : 0 0 : 2 ***
5. Torpedo Zhodino 26 13 4 9 38 - 27 43 0 : 0 4 : 0 ***
6. Gomel 26 13 4 9 46 - 33 43 0 : 1 0 : 1 ***
7. Dinamo Minsk 26 12 6 8 44 - 28 42 2 : 1 1 : 0 ***
8. Belshina Bobruisk 26 12 4 10 44 - 38 37 1 : 2 2 : 4 ***
9. Dnepr-Transmash Mogilev 26 10 6 10 38 - 37 36 2 : 0 4 : 1 ***
10. Dinamo Brest 26 8 8 10 25 - 26 32 2 : 0 1 : 0 ***
11. Slaviya Mozyr 26 6 6 14 38 - 61 24 2 : 0 3 : 1 ***
12. Zvezda-VA-BGU 26 4 6 16 28 - 48 18 2 : 1 3 : 1 ***
13. Molodechno-2000 26 3 3 20 23 - 59 12 3 : 1 4 : 0 ***
14. Locomotiv-96 26 3 0 23 20 - 77 9 6 : 0 4 : 1 ***

Go to all seasons
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    2:1 Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)
     

    Дублеры

    BATE — Gorodeya

    4 : 0

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 22

    22 september 2019

    Torpedo Mn
    Torpedo Mn
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 18

    25 september 2019, 20:45
    Brestski Sports Complex (Brest)

    Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 23

    28 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Neman
    Neman
    (Grodno)

    Belarusian Championship
    Matchday 24

    05 october 2019
    Slutsk. Gorodskoi Stadium

    Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 20 51
2 BATE 19 46
3 Shakhtyor 19 46
4 Dinamo Mn 20 40
5 Torpedo-BelAZ 21 35
6 Isloch 21 34
7 Gorodeya 20 30
8 Slutsk 21 26
9 Slaviya 19 23
10 Neman 21 23
11 Vitebsk 19 21
12 Minsk 21 20
13 Energetik-BGU 21 16
14 Dnyapro 20 16
15 Gomel 20 15
16 Torpedo Mn 20 6
Full table